Eski Adana Yürüyüş ve Atatürk Evi

NOSTALJİK ESKİ ADANA YÜRÜYÜŞ TURU  

29 Ekim 2020 Perşembe 14.00-17.00

13.45’de Adana Atatürk Evi Müzesi önünde buluşuyoruz. 

Adres: Kayalıbağ Mah No:59 

Çocuklarla tanışma çemberi sonrası gezimize Atatürk Evi Müzesi’nden başlıyoruz. Atatürk, Adana’ya 2. ve 3. gelişinde bu geleneksel Adana evlerinin en iyi örneklerinden olan Tepebağ Konağı’nda kalmış. Burada; Kurtuluş Savaşı’ndan kalma yerel gazetelerin olduğu çalışma odası, kütüphane, yatak odası, çalışma odası, vs. bulunmaktadır.

Daha sonra yan bina olan Yeşilçam’ın yaşatıldığı Sinema Müzesi’nde oyunculara ait heykeller, kıyafetler, afişler, vb. göreceğiz. Sonrasında yemyeşil parkın içinden yürüyerek, oyunlarla ilerliyoruz. Adana’nın simgesi olan Taş Köprü bir Roma dönemi eseridir. Yürüyüşümüz sırasında hem Taş Köprü hem de Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camiilerinden olan Sabancı Merkez Camii’yi aynı kadraja alarak hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Daha sonra; Ramazanoğlu Beyliği tarafından yapılan bir başyapıt olan Ulu Cami’yi ve Türkiye’deki en uzun saat kulesi olan Büyük Saat’i görüyoruz.

Büyük şair ve eski Adana Valisi Ziya Paşa’nın da mezarının bulunduğu Ziyapaşa Parkı’nda yetişkinlere kahve molası veriyor ve çocuklarla da sanat aktivitemizi yapıyoruz. Daha sonra 1495 yılında inşa edilmiş ve Adana’nın önemli eserlerinden olan Ramazanoğlu Konağı’nı göreceğiz.

Şehrin bu önemli simgelerini gördükten sonra; Geleneksel El Sanatları Ahşap İşçiliği ve Ahşap Oymacılığı atölyesini ziyaret edecek ve Adana’da kalan son ustalardan Ömer Usta’yı izleyeceğiz.

Sonrasında Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndan geçerek bakırcılar, kalaycılar gibi eski mesleklere ait pek çok dükkanı görme imkanımız olacak. Son olarak Adana’nın meşhur lezzetlerinden olan cezerye imalathanesine gidip, orada yapım aşamasını izleyip, tadım yapacak ve istersek satın alacağız. 

Yürüyüşümüz Atatürk Müzesi önünde başlayıp, Kazancılar’da sona erecektir.

 

 

 

GEZİ ÜCRETİ: 

1 Yetişkin + 1 Çocuk (5 yaş+) : 150 TL

1 Yetişkin + 2 Çocuk (5 yaş+) : 200 TL

2 Yetişkin + 1 Çocuk (5 yaş+) : 250 TL

2 Yetişkin + 2 Çocuk (5 yaş+) : 300 TL

 

 

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL SERVİSLER:

   – Profesyonel Rehberlik Hizmetleri ve Güneş Turizm Eşliği

   – Çocuklara Sürprizler 

   – Covid Önlemleri ve Hijyen Kiti

  –  Çocuklara Katılım Sertifikası

– Gezi kontenjanı 25 kişidir.

– Çocuklar tura yetişkin eşliğinde katılabilirler.

– Tur tarihine 10 gün kalana kadar iptallerde ödemeniz iade edilmektedir. 5-10 güne kadar iptallerde %50 kesinti yapılmakta olup, son 4 gün içerisinde yapılan iptallerde iade yapılamamaktadır.  Geziye kayıt yaptıranlar bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.

– Gezi tarihinden 1-2 gün önce WhatsApp grubu kurulacak ve buluşma saati/yeri hatırlatılacaktır.

– Gezi tarihinde doğum günü olan çocuk veya yetişkinlerden kimlik gönderildiği takdirde ücret alınmamaktadır.

– Günübirlik geziler 5-12 yaş arası çocuklara hitap etmekte olup, aileleriyle beraber  3-4 yaş çocuklar da istedikleri takdirde ücretsiz olarak katılabilirler.